कतार सरकारद्वारा सङ्क्रमणसँग जुध्न ३२ बुँदे सावधानीका उपायहरू जारी

दोहा– कोरोना संक्रमण बढेसँगै कतार सरकारद्वारा संक्रमण नियन्त्रण गर्न ३२ बुँदे कोभिड १९ सावधानीका उपायहरू जारी गरेको छ । कतारका प्रधानमन्त्री तथा आन्तरिक मामिलामन्त्री शेख खालिद बिन खलिफा बिन अब्दुलअजिज अल थानीको अध्यक्षतामा अमिरी दिवानमा मन्त्रिपरिषद्को नियमित बैठकले यस्तो घोषणा गरेको हो ।

बैठकले तीव्र गतिमा बढ्दै गएको कोभिड–१९ को सङ्क्रमणसँग जुध्न धेरै सावधानीका उपायहरू घोषणा गरेको छ । यी उपायहरू भोलि अर्थात् शनिबारदेखि लागु हुनेछ, र अर्को सूचना नभएसम्म रहने जनाएको छ ।

१) सबै कर्मचारीहरूलाई सार्वजनिक र निजी क्षेत्रहरूमा उनीहरूको कार्यस्थलबाट काम गर्न जारी राख्ने अनुमति दिइनेछ।

२) सरकारी र निजी क्षेत्रका कर्मचारी र कामदारहरूलाई उनीहरूको कार्यस्थलमा कोभिड(१९ खोप पाएका बढीमा १५ जना व्यक्तिहरूलाई मात्र बैठक गर्न अनुमति दिने।

३)सार्वजनिक र निजी क्षेत्रहरूमा कोभिड(१९ को खोप नपाएका सबै कर्मचारी र कामदारहरूले साप्ताहिक रूपमा र्‍यापिड टेस्ट परीक्षण गर्नुपर्छ । कोभिड(१९ भ्याक्सिनको डोज पूरा गरेका र कोभिड(१९ बाट निको भएका कर्मचारी र कामदारहरूले परीक्षण गर्नुपर्दैन ।

४) खुला स्थानहरूमा खेलकुद अभ्यास गर्ने मानिसहरू बाहेक सबै खुला र बन्द सार्वजनिक स्थानहरूमा मास्क लगाउनुपर्ने ।

५) सबै नागरिक, बासिन्दा र आगन्तुकहरूलाई कुनै पनि कारणले घर बाहिर निस्कँदा स्मार्ट फोनमा एह्टेरज एप्लिकेसन सक्रिय गर्नुपर्ने ।

६) जनस्वास्थ्य मन्त्रालय र बन्दोबस्त तथा इस्लामिक मामिला मन्त्रालयले तोकेका सावधानीका उपायहरूको पालना गर्दै १२ वर्ष मुनिका बालबालिकालाई प्रवेश गर्न नदिने, दैनिक काम र शुक्रबारको नमाज पढ्न मस्जिदहरू खोल्न जारी राख्दै, र अनुमति दिने र मन्त्रालयले निर्धारण गरे अनुसार मस्जिदहरूमा शौचालय र दूषण सुविधा खोल्ने।

) निम्न अनुसार घर र मजलिसहरूमा सामाजिक जमघटहरूलाई अनुमति दिन जारी राख्दैस् क। घरमै बस्ने परिवारका सदस्यहरू बाहेक घर र मजलिसका बन्द ठाउँहरूमा खोपको डोज पूरा गरेका बढीमा १० जना भेला हुन् पाउने । ख। एउटै घरमा बस्ने परिवारका सदस्यहरू बाहेक घर र मजलिसको खुला ठाउँमा खोपको डोज पूरा गरेका बढीमा १५ जना भेला हुन पाउने ।

८) १२ वर्ष मुनिका बालबालिकालाई मस्जिद भित्र अनुमति नदिने, निजी विद्यालयमा अनलाइन शिक्षा विस्तार गरेको गर्ने र मन्त्रालयले कोभिड–१९ परीक्षण नीति परिमार्जन गर्दै पीसीआर परीक्षणका लागि नयाँ ड्राइभ(थ्रु सेन्टर खोल्ने भएको छ ।

९ंं) एउटै घरमा बस्ने परिवारका सदस्य बाहेक सवारी साधनमा चालकसहित चारजनाभन्दा बढी व्यक्तिको सीमा कायम रहनेछ । बस क्षमता ६० प्रतिसत क्षमाता संचालन गर्न दिने , त्यस्तै मेट्रो सेवाहरू र सार्वजनिक यातायात सेवाहरूको लागि धुम्रपान, खाने वा पिउने अनुमति छैन ।

१०) ड्राइभिङ स्कूलहरू, थिएटरहरू, सिनेमाघरहरू, शैक्षिक केन्द्रहरू, निजी प्रशिक्षण केन्द्रहरू, नर्सरीहरू ५० प्रतिसत पूर्ण रूपमा खोप लगाइएका मानिसहरूको क्षमतामा संचालन गर्न पाउने । रेस्टुरेन्ट र मलहरू पनि बढीमा ७५ प्रतिसत क्षमतामा सञ्चालन गर्न पाउने लगायतका ३२ बुँदे कोभिड१९ सावधानी अपनाउन निर्णयहरू गरेको छ ।

 

 


प्रकाशित | २३ पुष २०७८, शुक्रबार १७:५३

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *