विप्लव को हो? सरकारले चिन्दैनः प्रधानमन्त्री

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ नेतृत्वको पार्टी अनधिकृत झुण्ड भएको टिप्पणी गरेका छन्।

सिके राउतले स्वतन्त्र मधेसको कुरा उठाए पनि काठमाडौंबासीले हैरान हुनुपर्ने खास कारण नरहेको बताउँदै कांग्रेस नेता थापाले भने, ‘सिके राउतलाई मधेसकै जनताले हेरिहाल्छन् ।’

प्रदेश २ मा विभिन्न शक्तिले आफ्ना गतिविधि तीव्र पारिरहेकै बेला कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य एवं पूर्वमन्त्री थापाले शुक्रबार जनकपुरमा एक कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै भने, ‘जतिसुकै शक्ति यहाँ (मधेसमा) आए पनि खतरा भने केन्द्रीय सरकारबाट नै छ ।’

सांसद थापाले केपी ओली नेतृत्वको संघीय सरकारबाट प्रदेश २ र समग्र देशलाई खतरा रहेको बताए । यो खतराबिरुद्व सबैले लाग्नुपर्ने उनले बताए । स्वतन्त्रताको हकसमेत खोस्ने र व्यापक भ्रष्टाचारमा डुबेको ओली सरकारले नै देशमा अस्थिरता ल्याउन खोजेको थापाले आरोप लगाए ।

सबैको ध्यान मधेसतिरै

मधेसमा अहिले गर्मी बढ्न थालेको छ । प्रदेश २ भर यतिबेला होलीको तयारी भइरहेको छ । सामाजिक र सांस्कृतिक पक्षबाट हेर्दा यहाँका मानिसहरु उत्सव मनाउने मुडमा छन् ।

तर, ठीक यहीबेला मधेसको मौसम मात्रै होइन, राजनीतिमा पनि सरगर्मी बढेको छ । सिके राउतदेखि पूर्वराजासम्म मधेसमै छन् । सत्तारुढ नेकपादेखि प्रतिपक्षी राजपासम्मको ध्यान मधेसमै तानिएको छ । मधेसमा एकाएक राजनीतिक चलखेल बढेको छ । राजनीतिका खेलाडीहरु मैदानमा सक्रिय देखिन थालेका छन् ।

राजपाले सरकारको समर्थन फिर्ता लिएको र सिके राउतसँग ११ बुँदे सम्झौता गरेको भोलिपल्टै प्रधानमन्त्री केपी ओलीले रौतहटको गौरमा आएर सम्वोधन गरेका छन् । सत्तारुढ नेकपाको गरुडा आमसभाले सरकारको ध्यान पनि मधेसमै तानिएको स्पष्ट हुन्छ ।

विगतमा राजतन्त्रविरुद्व भएका आन्दोलन, संघीयताका लागि भएको विद्रोह र गणतन्त्रका लागि भएको लडाईं प्रदेश २ बाटै भएको हो । यसबाहेक विभिन्न चरणमा भएका मधेस आन्दोलन र सशस्त्र संघर्षको सूत्रपात हुने ठाउँ पनि प्रदेश २ नै हो । अहिले मुलुक संघीयतासम्म गइसकेको छ । संविधान कार्यान्वयनको संघारमा छ । तर, पछिल्लो समय प्राप्त उपलब्धीहरु गुमनाम हुने चिन्ता पनि प्रदेशबाट शुरु भएको छ ।

संघीयतामा गइसकेको मुलुकमा राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्रका साथै स्वतन्त्र मधेस बनाउने गतिविधि यही प्रदेशबाट हुन थालिएको छ । कमल थापाले भर्खरै हिन्दुजागरण अभियान सकेर हिँडेलगत्तै पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह हिन्दुवादीलाई जगाउन मधेस झरेका छन् । ज्ञानेन्द्रलाई शिव सेनाले साथ दिएको छ ।

राष्ट्रिय अखण्डतालाई स्वीकार्नेसहितका सरकारसँग ११ बुँदे सहमति गरेर स्वतन्त्र मधेस गठबन्धनका संयोजक सिके राउत जनकपुर आएपछि पनि प्रदेश २ को राजधानी जनकपुरमा स्वतन्त्र मधेसको नारा घन्कियो । यो नारा घन्किएको दुई दिन नबित्दै पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह जनकपुरलाई नै केन्द्रबिन्दु बनाएर जनतासमक्ष पुगिरहेका छन् ।

पूर्वराजा विभिन्न ठाउँमा पुग्दा ‘राजा आऊ देश बचाऊ, हिन्दू राष्ट्र स्थापना, राजतन्त्र स्थापनासहितका नारा यही प्रदेशमा घन्किन थालेका छन् । पूर्वराजा मठमन्दिरहरुमा जाँदा उनको पक्षमा जनउभार देखा परेको छ, जसले प्रदेश २ बाटै कुनै राजनीतिक गडबडी त आउँदैन भन्ने आशंका यहाँको नागरिक समाजमा उब्जिएको छ ।

विभिन्न शक्तिहरुले प्रदेश २ लाई नै केन्द्रबिन्दु बनाएर गतिविधिहरु गरिरहँदा राजनीतिलाई नजिकबाट नियाल्नेहरुले संघीय सरकारकै कारण यस्तो भइरहेको बताउँछन् । कतिपयले यो प्रदेश नै जुनसुकै परिवर्तनको अग्रणी भूमिका खेलेकाले यहीँबाट जोकोहीले पनि आफ्नो गतिविधि गर्न चाहेको बताइरहेका छन् ।

मधेसमा राजनीतिको मुख्य आधार रहेको राष्ट्रिय जनता पार्टीले ओली सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएपछि उसले आन्दोलन गर्ने बताइरहेको छ, जसले मधेसको राजनीतिलाई थप तरंगित पारेको छ । प्रदेश सरकारमा राजपा र फोरमको गठबन्धन रहेको अवस्थामा अब केन्द्रको गठबन्धन टुटेपछि प्रदेश सरकारमा पनि हेरफेर हुन्छ कि भन्ने अर्को संशय पनि उत्पन्न भएको अवस्था छ ।

यद्यपि राजपाले आन्दोलन लगायतको कुनै थप निर्णय गरिसकेको अवस्था छैन । प्रदेश २ का मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतले प्रदेश २ मा राजपा र फोरमको गठबन्धन नटुट्ने बताएका छन् ।


प्रकाशित | ३ चैत्र २०७५, आईतवार ०७:००