राजनीतिसँग जुध्दै एनआरएनए

नरेश कोइराला

अठार वर्षअघि पहिलो गैर आवासीय नेपाली (एनआरएन) सम्मेलन (एनआरएन अर्थात् विदेशमा बसोबास गर्ने नेपाली मूलका मानिस) हुनुभन्दा केही दिनअघि हामीले हाम्रा राजनीतिज्ञहरूको ढोका ढकढक्याइरहेका थियौं । गैर आवासीय नेपालीहरूको अधिकार पुर्नस्थापनाका लागि उनीहरूको समर्थनको लागि लबिङ गरिरहेका थियौं। नेपालमा बस्ने, काम गर्ने र नेपालको सामाजिक तथा आर्थिक विकासमा साझेदार बन्ने हाम्रो प्रतिबद्धता थियो ।

हाम्रो समूहमा डा. उपेन्द्र महतो, राम प्रताप थापा, जीवा लामिछाने र अरु केही थियौ । महतो र लामिछाने पछि गैर आवासीय नेपाली संघको अध्यक्ष हुनु भयो । राम थापा प्रमुख संरक्षक । हामीले नेपाली कांग्रेसका जीपी कोइराला र शेरबहादुर देउवा, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका पशुपति शमशेर राणा र तत्कालीन नेकपा एमालेका माधवकुमार नेपाललाई भेट्यौ ।.उनीहरू सबैले नेपालको विकासमा सहयोग गर्ने एनआरएनहरूको क्षमतालाई स्वीकार गरे र हामीलाई सहयोगको आश्वासन दिए ।

अक्टोबर सन् २००३ मा काठमाडौंमा सम्पन्न एनआरएनहरूको पहिलो सम्मेलन सरकार र प्रवासीबीच सहकार्यका साथ सम्पन्न भयो । गैर आवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) स्थापना गर्दै प्रवासी नेपालीको हितका लागि लबिङ गरी नेपालको विकासको आकांक्षा पूरा गर्न परिचालन गर्ने निर्णय गर्यो । यो खुसी र रोमाञ्चकको समय थियो ।

सम्मेलनको लगत्तै मस्यौदा तयार पारिएको एनआरएनएको विधानले एनआरएनएलाई स्वतन्त्र, नाफारहित, गैरराजनीतिक, गैरसरकारी भनी उल्लेख गरियो । गैर राजनीतिक विशेषता महत्वपूर्ण छ । एक राजनैतिक पक्षपातपूर्ण संगठनले डायस्पोरामा विविधतालाई अँगाल्न सक्षम हुँदैन । साथै, गुटबन्दीले संगठन भित्र विभाजन र द्वन्द्व सिर्जना गर्ने जोखिम प्रस्तुत ग¥यो ।

२००३ देखि २०२१ सम्म

एनआरएनए अब नेपाली डायस्पोराको आधिकारिक प्रतिनिधि र नेपालको विकासमा एक शक्तीको रूपमा व्यापक रूपमा मान्यता प्राप्त छ । यसले धेरै देशहरूमा राष्ट्रिय समन्वय परिषद् भनिने ८५ अध्यायहरू समेट्छ । यसले डायस्पोरालाई नेपालसँग सम्बन्धित सामाजिक, आर्थिक मुद्दाहरूमा छलफल गर्न साझा प्लेटफर्म प्रदान गर्दछ र जसरी पनि नेपालको विकासमा सहयोग गर्न नेपालीहरूलाई परिचालन गर्दछ ।

एनआरएन नेपाल र विश्वभरका नेपालीहरूका बीचमा घरघरको नाम बनेको छ । सन् २०१३ मा नेपाल सरकारले औपचारिक रूपमा एनआरएनएलाई सामाजिक संस्थाको रूपमा दर्ता ग¥यो ।

गैर आवासीय नेपाली संघले आफ्नो देशमा कानुनी कठिनाइमा परेका वा समस्याग्रस्त देशमा फसेका नेपालीहरूलाई धेरै पटक सहयोग गरेको छ । नेपालमा बाढी, भूकम्प वा महामारीजस्ता प्राकृतिक प्रकोप आइपर्दा यो तुरुन्तै धरातलमा पुगेको छ ।

लाप्राक गाउँका भूकम्पपीडितका लागि आवास निर्माण, बाढी, पहिरो र राहतका लागि प्रधानमन्त्री राष्ट्रिय राहत कोषमा उपलब्ध गराइएको रकम छुट्टै छ ।

एनआरएनएले कोभिड–१९ विरुद्ध लड्न दुर्गम देशमा छरिएका झण्डै दुई लाख नेपालीलाई सहयोग गरेको छ । यसले सयौं अक्सिजन सिलिन्डरहरू ल्यायो जब देशमा तिनीहरूको गम्भीर अभाव थियो ।

एनआरएनएका वरिष्ठ उपाध्यक्ष बद्री केसीका अनुसार नेपालमा एनआरएनको कुल लगानी ५० अर्ब रुपैयाँ रहेको छ । १० अर्बको पूँजी रहेको एनआरएन लगानी कोष हालै नेपाल सरकारमा दर्ता भएको छ ।

एनआरएनएले विगतका वर्षहरूमा जे हासिल गरेको छ त्यसमा गर्व गर्न लायक धेरै छन, तर सरकारले उनीहरूलाई प्रोत्साहन गर्न आफ्नो भूमिका निर्वाह गरेको भए र राजनीतिज्ञहरूले १८ वर्षअघि दिएको आश्वासन पूरा गरेको भए अझ धेरै गर्न सकिन्थ्यो । संस्था अझै संस्थागत रुपमा विकास हुन सकेको छैन । गैर आवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) को निर्वाचनका क्रममा सार्वजनिक झडप र भोट किनबेचको आरोप दिनचर्या बन्दै गएको छ ।

संस्थाले गैरराजनीतिक रुपमा मान्यता पाए पनि विशेष गरी यसको कार्यकारिणीहरूको चुनावको समयमा यसले राजनीतिक दलहरूलाई आफ्नो मामिलामा हस्तक्षेप गर्नबाट रोक्न असफल भएको छ ।

अक्सर, संगठनको नेतृत्व गर्न चाहने एनआरएनहरूले आफ्नो उम्मेदवारीका लागि राजनीतिक दलहरूको समर्थन खोजेको छ, जसले गर्दा राजनीतिकरणको ढोका खुला गरिदिएको छ ।

एनआरएनएमा राजनीतिकरण

हालसम्म एनआरएनएको निर्वाचनलाई प्रभाव पार्न राजनीतिक दलहरू लुकेर काम गरिरहेका थिए । यो वर्षको निर्वाचनमा नेपाली कांग्रेसले सार्वजनिक रूपमा त्यो काम गरिरहेको छ ।

आफ्नो मनपर्ने उम्मेदवारको समर्थन जुटाउन पार्टीले आधिकारिक रूपमा आफ्ना वरिष्ठ नेताहरूलाई परिचालन गरेको छ र निर्वाचनका लागि प्रतिनिधि छनोटमा अनियमितता भएको केही गुनासोका आधारमा प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको नेतृत्वमा रहेको कांग्रेस नेतृत्वको सरकारले एनआरएनएको निर्वाचन रोक्न निर्देशन दिएको छ । निर्वाचन २० अक्टोबर २०२१ को लागि तय गरिएको थियो ।

भरपर्दो श्रोतले बताएअनुसार एनआरएनएका अध्यक्षका उम्मेदवारहरू मध्ये एकले प्रधानमन्त्रीमा सीधा पहुँच राखेर लबिङ गर्दा कांग्रेस नेताहरू परिचालन गरियो र सरकारबाट चुनाव रोक्न आदेश दिइयो ।

निर्वाचन प्रतिनिधि वा उम्मेदवारको योग्यताको बारेमा गुनासो नयाँ होइन । सन् २०१३ मा मैले प्रमुख निर्वाचन आयुक्तको जिम्मेवारी समाल्दा पनि निर्वाचन आयोगले अनियमितताका धेरै उजुरीहरू सम्हालेको थियो ।

द्वन्द्वको समाधान संगठनको आन्तरिक मामिला हो । कांग्रेसले यो कुरा राम्ररी बुझ्नुपर्छ । यसले महाधिवेशनको लागि प्रतिनिधि छनोटका लागि प्रयोग गरिएका विधिहरूको वैधता सम्बन्धी धेरै गुनासोहरू सम्बोधन गरेको छ । पश्चिमाञ्चलका केही जिल्लामा प्रतिनिधि चयनलाई लिएर नेपाली कांग्रेसमा अझै असन्तुष्टि छ । तर, महाधिवेशन भइरहेको छ ।

नेपाली काङ्ग्रेसको इतिहासको एउटा दलले एनआरएनएको निर्दलीय संविधानलाई बेवास्ता गरी आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गर्नु नितान्त लाजमर्दो कुरा हो । अझ लाजमर्दो कुरा के छ भने कांग्रेसका वरिष्ठ नेताहरूले पार्टीका नेताहरूका सामु उभिन सकेनन् र तिनीहरूको अवाञ्छनीय ब्यवहारलाई आँखा चिम्लेर स्वीकार गरेका छन्।

नेपाली काङ्ग्रेसको प्राथमिकता प्राकृतिक प्रकोपदेखि लिएर सर्वोच्च अदालतसम्मका अनेकौं समस्या समाधानमा हुनुपर्छ, एनआरएनएलाई राजनीतिकरण गर्न होइन ।

एनआरएनएको राजनीतिकरण असंवैधानीक हो भन्ने कुरा उनीहरूलाई थाहा हुनुपर्छ । सरकारले स्वीकृत गरेको एनआरएनएको विधानले यसलाई स्वतन्त्र र अराजनैतिक भएको उल्लेख गरेको छ । नेपाली काङ्ग्रेसको प्राथमिकता प्राकृतिक प्रकोपदेखि लिएर सर्वोच्च अदालतसम्मका अनेकौं समस्या समाधानमा हुनुपर्छ, एनआरएनएलाई राजनीतिकरण गर्नु होइन ।

थुप्रै सांगठनिक कमजोरीका बाबजुद पनि विगत १८ वर्षमा एनआरएनए नेपाली डायस्पोराको प्रतिनिधि संस्थाको रुपमा विकसित भएको छ । राजनीतिक दलहरूले आफ्नो आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गर्ने प्रयास गर्न छोड्दैनन् । संगठनको अखण्डता र गैरपक्षीय चरित्रलाई जोगाउने काम एनआरएनहरूको हो । राजनीतिकरण गरिएको एनआरएनए असफल एनआरएनए हो ।

कोइराला एनआरएनएको संस्थापक सदस्यमध्येको एक हुनुहुन्छ । एनआरएनएमा महत्वपूर्ण योगदान पुर्याउनु भएको कोइराला हाल क्यानडामा बस्दै आउनु भएको छ ।

(काठमाडौं पोष्टमा प्रकाशित कोइरालाको लेख विश्व सन्देशले नेपालीमा अनुवादन गरेको हो)


प्रकाशित | २१ कार्तिक २०७८, आईतवार २२:२५

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *